Częste pytania

Co to jest OZON ?

Tritlen (O3) – alotropowa odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek. Posiada silne własności aseptyczne i toksyczne. Pełni ważną rolę w pochłaniani części nadfioletu dochodzącego ze Słońca do Ziemi. W warunkach normalnych ozon jest niebieskim gazem o większej gęstości od powietrza. Może występować w trzech stanach skupienia. OZON tworzy się w momencie wyładowań elektrycznych. Powietrze po burzy ma zapach ozonu (powstaje w temperaturze łuku elektrycznego podczas uderzeń piorunów). W stanie wolnym występuje w atmosferze, powstaje w górnych warstwach atmosfery pod wpływem nadfioletu w wyniku rozpadu cząsteczek O2 pod wpływem światła i dalszego łączenia się ich. Jest gazem niepalnym, ma natomiast zdolność, podobnie, jak ditlen – O2, podtrzymywać proces spalania. Jest nietrwały termicznie i rozpada się stopniowo do tlenu już w temperaturze pokojowej.

Jak działa OZON ?

Istotą działania OZONu jest gwałtowne utlenianie. Ozon natrafiając na różne zanieczyszczenia w powietrzu bądź poprzez wnikanie w strukturę materiałów wchodzi z nimi w reakcję chemiczną powodując ich utlenienie. Trzeci atom tlenu w jego cząsteczce sprawia, że OZON jest ​bardzo aktywny chemicznie gazem – bardzo łatwo reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń takimi jak zapachy, bakterie, wirusy, pleśnie i grzyby. Rozkłada je, w mniej złożone i zwykle mniej szkodliwe cząsteczki. Pozostały OZON w sposób naturalny rozpada się z powrotem do tlenu, co sprawia, że jest on bardzo przyjazny środowisku.

Jakie substancje usuwa OZON ?

OZON skutecznie usuwa pleśnie, grzyby i ich zarodniki, bakterie, wirusy, roztocza kurzu domowego, a także nieprzyjemne zapachy min. dymu papierosowego. OZON neutralizuje również toksyczne substancje budowlane oraz pyłki kwiatowe.

 

Grzyby i pleśnie 

Grzyby są powodem zapleśnienia ścian i zapachu stęchlizny. Wywołują też różne choroby w organizmach ludzi, zwierząt i roślin. Zagrzybienie jest najczęstszym powodem nieprzyjemnych zapachów z układów klimatyzacji. OZON niszczy nie tylko same grzyby, ale również zarodniki i formy przetrwalnikowe skutecznie neutralizując zapachy przez nie wytwarzane.

 

Zapachy pochodzenia organicznego i nieorganicznego 

OZON nie kryje nieprzyjemnych zapachów, lecz je usuwa. Zapachy pochodzenia organicznego i nieorganicznego zawierają kilka tysięcy związków chemicznych – OZON powoduje, że utleniają się one do związków prostszych, mniej szkodliwych i nieposiadających ostrego zapachu.

 

Drobnoustroje 

Bakterie i wirusy są powodem wielu zakażeń i chorób. Działanie bakterii jest przyczyną rozkładu produktów spożywczych, które wydzielają przy tym nieprzyjemną woń. W zetknięciu z OZONem bakterie, wirusy i ich przetrwalniki ulegają zniszczeniu nie powodując więcej zagrożenia.

 

Roztocza 

Roztocza należą do saprofitów, czyli organizmów odżywiających się martwą i złuszczoną materią organiczną. Roztocza występują więc tam, gdzie najczęściej przebywamy. Mogą być przyczyną ataków astmy czy alergii. Już niewielkie stężenie OZONu powoduje śmierć roztoczy i przeciwdziała ich rozmnażaniu.

 

Toksyczne substancje zawarte w materiałach budowlanych 

Są to związki szczególnie niebezpieczne przy długotrwałej inhalacji ich oparów, a niektóre z nich posiadają właściwości rakotwórcze. OZON powoduje rozpad pierścienia węglowego substancji zawartych w rozpuszczalnikach, lakierach organicznych, klejach itp. – niweluje ich zapach i szkodliwe działanie na organizmy ludzkie i zwierzęce.

 

Insekty i gryzonie

Insekty i gryzonie wyczuwając OZON opuszczają dane pomieszczenie, ponieważ działa on zabójczo na wszystkie rodzaje insektów min.: karaluchy, prusaki, pająki, mole oraz gryzoni min.: myszy, szczury. Te które nie dążą tego zrobić – zostają zneutralizowane.

 

Tlenek węgla (czad) 

Tlenek węgla powstaje przy niecałkowitym spalaniu (na przykład gazu ziemnego). Jest to substancja bardzo niebezpieczna, silnie trująca, bezwonna. W kontakcie z OZONem tlenek węgla (czad) utlenia się do znacznie mniej niebezpiecznego dwutlenku węgla.

Dla kogo może być przydatne OZONowanie ?

Osoby prywatne i gospodarstwa domowe:

Chcesz usunąć ze swojego otoczenia nadmiar bakterii, wirusów, zarodników grzybów, pleśni, roztoczy i wszystkich innych mikroorganizmów.

Jesteś posiadaczem auta (okresowa dezynfekcja układów klimatyzacji, neutralizacja zapachów wnętrza).

Kupiłeś dom, mieszkanie, samochód i drażni Cię brzydki zapach, który się w nim unosi np. dymu tytoniowego, stęchlizny itp.

Sprzedajesz dom, mieszkanie, samochód i chcesz nowego nabywcę wprowadzić do czystego odświeżonego wnętrza pozbawionego nieprzyjemnych zapachów.

Zakończyłeś remont domu czy mieszkania i pozostał nieprzyjemny zapach farb, lakierów, rozpuszczalników itp.

Ktoś z domowników jest alergikiem i chcesz pozbyć się z Twojego domu i auta roztoczy czy innych alergenów.

 

Firmy i przedsiębiorstwa:

Prowadzisz hotel, pensjonat lub jesteś właścicielem domku letniskowego i pragniesz usuwać z nich brzydkie zapachy np. potu, stęchlizny, dymu tytoniowego.

Prowadzisz warsztat samochodowy, serwis klimatyzacji lub myjnię samochodową i planujesz oferować usługi ozonowania samochodów.

Masz firmę sprzątającą, budowlaną czy zajmującą się osuszaniem budynków i masz zamiar wykonywać odgrzybianie i dezynfekcję pomieszczeń i infrastruktury.

Jesteś właścicielem sklepu spożywczego, baru, restauracji czy kawiarni i chcesz usuwać niebezpieczne bakterie, wirusy oraz nieprzyjemne zapachy.

Prowadzisz przedsiębiorstwo z sektora komunikacji publicznej i zamierzasz okresowo odkażać przestrzeń transportową swojej floty autobusowej.

Masz firmę, która przewozi bądź magazynuje towary łatwopsujące się, warzywa czy owoce i musisz dezynfekować przestrzeń ładunkową pojazdów transportowych, chłodnie albo magazyny.

 

Placówki usługowe i użyteczności publicznej:

Jesteś właścicielem SPA, gabinetu odnowy biologicznej, salonu kosmetycznego czy fryzjerskiego i chcesz pozbywać się brzydkich zapachów, grzybów i bakterii z takich miejsc jak sauny, łaźnie, gabinety zabiegowe i masażu i inne.

Prowadzisz prywatny gabinet lekarski, stomatologiczny czy weterynaryjny i dbasz o to, żeby ograniczyć ryzyko infekcji i zakażeń.

Zarządzasz placówką oświatową np. żłobkiem, przedszkolem, szkołą i pragniesz zapobiegać epidemiom wśród dzieci w okresach wzmożonej zachorowalności i dbać o to, żeby przebywały w czystym i zdrowym otoczeniu.

 

Pomieszczenia biurowe i usługowo-użytkowe:

Jesteś właścicielem biura i chcesz zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników poprzez eliminację wszelkich bakterii, wirusów i grzybów oraz nieprzyjemnych zapachów.

Zarządzasz biurowcem lub innym budynkiem, w którym znajdują się miejsca przeznaczone do palenia tytoniu, tzw. palarnie i planujesz okresowo niwelować uciążliwy zapach dymu.

 

Nie trać czasu i skontaktuj się z nami !

Czy OZON jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt ?

OZON zarówno dla nas jak i dla zwierząt jest szkodliwy, ale tylko w wysokich stężeniach lub gdy jesteśmy wystawieni na jego działanie przez dłuższy okres czasu. Pomimo, że OZON w wysokich stężeniach jest toksyczny to jest on nietrwałym związkiem, który po pewnym czasie rozpada się do postaci czystego tlenu. Dlatego OZONowanie jest metodą bezpieczną przy założeniu, że zostaną zachowane niezbędne środki ostrożności. Dlatego ważne jest, aby zabiegi ozonowania były wykonywane poprzez odpowiednio wyszkolony i wyposażony personel.

Dopuszczalne dla ludzi maksymalne stężenie OZONu w powietrzu wynosi 0,2 mg/m3 lub w wartościach względnych 0,1 ppm. Zalecony poziom docelowy to 0,12 mg/m3, lub 0,06 ppm.

Oddziaływanie OZONU na żywe organizmy:

Oddziaływanie Wartość stężenia O3 [ppm] Wartość w przeliczeniu na [mg/m3]
Dopuszczalne stężenie ozonu na stanowisku pracy przy ekspozycji 8 h 0,05-0,1 0,107 – 0,2
Wyczuwalność zapachu – średnia 0,02 0,04
Wyczuwalność zapachu – w zależności od właściwości organizmu 0,01-0,04 0,02-0,086
Minimalne stężenie wywołujące podrażnienie oczu, nosa, gardła, ból głowy, skrócenie oddechu od 0,1 od 0,2
Zaburzenia oddychania, zmniejszenie przyswajania tlenu, zaburzenia oddychania, ogólne zmęczenie i ból w piersiach, suchy kaszel 0,5-1,00 1,07-2,14
Ból głowy, zaburzenia oddychania, senność, ciężkie zapalenie płuc przy dłuższej ekspozycji 1-10 2,14- 21,4
Niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia 10 21,4
Stężenie śmiertelne dla małych zwierząt w ciągu 2 godzin 15-20 32,1-42,8
Śmiertelne stężenie w ciągu kilku minut powyżej 1700 powyżej 3 638

 

Jakie są procedury podczas OZONowania ?

OZONatory firmy TRIOXYGEN są profesjonalnymi urządzeniami mogącymi wytwarzać wysokie stężenia OZONu. Stężenia te są znacznie większe niż dopuszczalne dla otoczenia, w którym możemy przebywać. OZON w wysokich stężeniach lub długo wdychany jest silnie toksyczny! Z uwagi więc na wysoką wydajność ozonatorów używanych przez firmę MOPEK konieczne jest zachowanie niezbędnych środków ostrożności podczas ich użytkowania.

Obecne przepisy nie nakazują odbycia szkolenia przy stosowaniu ozonu, jednak ze względów bezpieczeństwa ozonowanie wykonywane jest przez nasz wykwalifikowany personel z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności.

Wszystkie używane przez naszą firmę OZONatory są zgodne z wymaganiami i przepisami Unii Europejskiej. Mają też wymagane w swojej klasie zabezpieczenia. Jednak warunkiem bezpiecznego ich stosowania jest umiejętne ich używanie.

Najistotniejsze zasady OZONowania:

W OZONowanym pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta, a w przypadku, gdy zachodzi taka konieczność należy czas przebywania w nim skrócić do minimum i stosować maski ochronne dla dróg oddechowych i oczu wraz z odpowiednim pochłaniaczem.

Nie wolno stosować ozonu w środowisku gazów palnych lub materiałów wybuchowych.

W OZONowanym pomieszczeniu zabrania się palenia tytoniu, pracy z otwartym ogniem, pracy z narzędziami, które powodują płomień lub iskrę, pracy przy użyciu przy użyciu olejów i smarów lub pozostawiania obiektów zabrudzonych olejem lub smarem.

Po zakończeniu zabiegu OZONowania, pomieszczenie należy przewietrzyć przez okres od 15 do 30 minut i najlepiej nie wchodzić do niego wcześniej niż po upływie 2 godzin od zakończenia odkażania.

Nigdy nie należy produkować więcej OZONu, niż jest to potrzebne dla danego zastosowania.

Operator urządzenia jest odpowiedzialny za jego eksploatacje i zachowanie środków ostrożności.

Krótkotrwałe wdychanie OZONu w wysokich stężeniach jak i długotrwałe wdychanie OZONu w niższych stężeniach może spowodować negatywne skutki fizjologiczne. Nie wolno wdychać OZONu bezpośrednio z generatora OZONu.

Co zyskasz dzięki OZONowi ?

OZON jest coraz chętniej i powszechniej wykorzystywany w różnych dziedzinach życia na całym świecie. W Polsce to wciąż nowa metoda, choć ciągle przybywa jej zwolenników. Najczęściej OZON wykorzystywany jest do dezynfekcji, dezynsekcji i dezodoryzacji

OZONowanie doskonale sprawdza się tam, gdzie zawiodły inne tradycyjne metody dezynfekcji, na przykład OZON w postaci gazowej dociera do najbardziej niedostępnych miejsc, których nie można odkazić za pomocą innych środków. OZON jako bardzo silny środek dezynfekujący (do 50 razy skuteczniejszy od chloru), jest substancją, której zastosowanie jest niemal nieograniczone.

Główne zalety wykorzystania OZONU:

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów – OZON usuwa dym papierosowy, zapach stęchlizny i pleśni, zapach kota i psa albo zapach potu bądź spalenizny.

Sterylizacja – ozonowanie zabija wirusy i bakterie oraz i wywołane tym nieprzyjemne zapachy, na przykład po chorych osobach (grypa).

Usuwanie alergenów – OZON zabija również wszelkiego rodzaju roztocza, grzyby, pleśń i inne drobnoustroje.

Dezynsekcja i deratyzacja – OZON chroni przed szkodnikami takimi jak karaluchy, mrówki, mole, komary i gryzonie.

Odgrzybianie klimatyzacji – cząsteczki ozonu w postaci gazowej docierają do najmniejszych zakamarków parownika klimatyzacji zabijając grzyby i drobnoustroje które są powodem brzydkich zapachów.

Odkażanie całego wnętrza samochodu – OZON wnika głęboko w strukturę tapicerowanych siedzeń i kanap i utlenia znajdujące się tam bakterie, roztocza i przykre zapachy, których nie można zniszczyć innymi metodami. Dzięki temu w samochodzie mamy świeże i czyste powietrze.

Czy OZONowanie trwale usuwa zapachy ?

Dzięki temu, że OZON wchodzi w reakcje z lotnymi cząsteczkami, także tymi, które przenoszą zapachy powoduje ich całkowity rozpad poprzez utlenienie. Skutkuje to skuteczną eliminacją zapachów pochodzenia organicznego oraz nieorganicznego. Zapachy nie są maskowane, lecz neutralizowane u źródła. Prawidłowo wykonane ozonowanie trwale niszczy źródło nieprzyjemnych zapachów, a więc raz usunięty zapach więcej już nie powinien powrócić. Jeżeli jednak zapach powraca może to być sygnał, że istnieje inna przyczyna powstania źródła zapachu. Np. gdy wilgoć cały czas gromadzi się w pomieszczeniu, to po jakimś czasie znów pojawią się grzyby i pleśnie, które wywołują zapach stęchlizny. W takim wypadku powodem nie jest proces ozonowania, lecz wilgoć, która stwarza idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów.